Оклюзійні вкладки
Оклюзійні вкладки у Києві
Що робити, якщо через сильне руйнування зуба пломбу поставити вже не можна, а коронку – недоцільно, тому що зуб ще живий, і дуже важливо максимально зберегти його тканину? У таких випадках проводиться реставрація зубною вкладкою, яка виготовляється по зліпках у лабораторії та перевершує звичайну пломбу за естетичними та функціональними характеристиками.
Що таке зубна вкладка?
За своєю суттю зубна вкладка є великою пломбою. Тільки вона виготовляється не стоматологом у роті пацієнта, а в зуботехнічній лабораторії по індивідуальних зліпках. За рахунок цього конструкція точніше повторює форму порожнини та щільніше прилягає до тканин зуба, що мінімізує ризик появи карієсу на стику між вкладкою та зубом.
Вкладки, які використовуються замість пломб, часто плутають із зубними культевими вкладками. Це абсолютно різні конструкції. Почнемо з того, що зубна вкладка замість пломби – це реставраційний елемент коронкової частини зуба, а культова вкладка – технічний, оскільки вона є опорою для штучної коронки, коли зуб зруйнований більш ніж на 2/3.
Навіщо потрібні зубні вкладки у стоматології?
Цей тип реставрації використовують за конкретними показаннями. Зокрема, вкладкою відновлюють коронкову частину зуба в тому випадку, якщо вона зруйнована більш ніж на 1/3. При більшому ступені руйнування, коли поверхня зуба пошкоджена на 2/3, слід вдатися до встановлення зубної коронки. Відновити передні зуби вкладками неможливо, для цього є вініри або люмініри.
У чому переваги зубних вкладок?
Крім технології виготовлення, зубні протези у вигляді вкладок відрізняються від пломб за такими параметрами:
По-перше, вони набагато міцніші і довговічніші, ніж пломби. Наприклад, термін служби керамічної вкладки становить 20-25 років. Жодна пломба не здатна якісно виконувати свої функції протягом тривалого періоду. Вона швидше стирається, її необхідно міняти. Якщо цього не робити, через порушення її анатомічної форми прикус починає фіксуватися по-іншому, зуб уже не так ефективно пережовує їжу, пацієнту доводиться докладати додаткових зусиль, які негативно впливають на суглоби щелеп, провокуючи їх захворювання.
По-друге, зубне протезування керамічними вкладками надійно захищає зуб від подальшої руйнації, оскільки кераміка – міцний матеріал, який витримує будь-які жувальні та температурні навантаження. Це єдиний варіант відновлення зуба, який допомагає уникнути подальшого депульпування та покриття коронкою.
Які плюси та мінуси різних видів вкладок?
Багатьох пацієнтів цікавить, із чого роблять зубні вкладки. За матеріалом виготовлення вони поділяються на металеві (сплав кобальту та хрому), керамічні, цирконієві та композитні. У зв'язку з цим, плюси та мінуси зубних вкладок у стоматології – різні. Лікар разом із пацієнтом приймає рішення про вибір конструкції з того чи іншого матеріалу, керуючись особливостями кожного клінічного випадку окремо.
Керамічні
Найкращі – це керамічні зубні вкладки Е-max, які складаються практично з одних переваг. Вони найестетичніші та надійніші. Коефіцієнт їх стачиваемости - як у натуральних зубів. Крім того, у керамічних вкладок найщільніше прилягання до живих тканин зуба, таким чином ризик розвитку вторинного карієсу зводиться до мінімуму. Але один недолік у них все-таки є. Це досить висока ціна. Цирконієві вкладки - теж гідний вибір, вони дуже міцні, але зчеплення з тканинами зуба у них гірше, ніж у керамічних.
Композитні
Композитні вкладки зі звичайного пломбувального матеріалу – не такі міцні, як металеві, керамічні або цирконієві, але вони позбавлені таких недоліків, які притаманні пломбам, виготовленим безпосередньо у роті пацієнта.
Композитна зубна вкладка не просідає. Якщо замість неї поставити велику пломбу, вона не витримає навантаження і відриватиметься від живих тканин, створюючи напругу біля стінок зуба і провокуючи його руйнування або травму. Для зубної вкладки із композиту це абсолютно не характерно.
Композитні вкладки не викликають порушень прикусу та жувальних функцій. Вони виготовляються за індивідуальними зліпками з урахуванням антагоністів, тобто сусідніх зубів, з якими зуб, що відновлюється, вступає в контакт.
Металеві
Металеві зубні вкладки в нашій клініці застосовується тільки як тимчасовий варіант, тому що вони часто викликають у пацієнтів гальванізм, тобто реакцію на вплив гальванічних струмів, що виникають у ротовій порожнині. Це супроводжується металевим присмаком у роті, почуттям печіння, підвищеним слиновиділенням. Крім того, до мінусів металевих вкладок належить їхня погана адгезія з тканинами зуба, і, як наслідок, їхнє випадання. Серед плюсів даних реставрацій можна відзначити лише їхню міцність і гіпоалергенність матеріалу. Слід зазначити, що до появи кераміки були популярні аналогічні конструкції із золота – м'якого металу, який забезпечував щільніше прилягання.
Композитні вкладки мають особливий плюс, який, на жаль, відсутній у інших видів – їх можна відремонтувати в порожнині рота за допомогою композитних пломбувальних матеріалів, і вони продовжуватимуть успішно виконувати своє призначення. Тому вкладки з композиту встановлюють ще й у тих випадках, коли після ендодонтичного лікування каналів зуба немає впевненості у тому, що їх не доведеться перелікувати знову. При необхідності їх завжди можна розкрити та провести всі потрібні маніпуляції. Інші види вкладок ремонту не підлягають, тому що матеріали, з яких вони виготовляються, не мають адгезії з композитом.
Як відбувається встановлення зубної вкладки?
В основному подібні протези встановлюють на живі зуби, тому що якщо у зуба видалений нерв, або є така необхідність, значить, зуб сильно зруйнований і для відновлення потрібна вже не вкладка, а коронка. Установка зубної вкладки відбувається у чотири етапи:
Діагностика. Спочатку необхідно оглянути пацієнта та провести відповідні діагностичні процедури – зробити рентгенівські знімки та комп'ютерну томографію для отримання більш об'єктивного уявлення про клінічний випадок. Однак виявити необхідність встановлення вкладки та адекватно оцінити ступінь руйнування зуба можна лише після препарування порожнини.
Препарування. Багато пацієнтів вважають, що для зубної вкладки знадобиться серйозніше препарування зуба з видаленням великої кількості його тканин. Це не вірно. Зуб сточується настільки, наскільки це необхідно в залежності від його руйнування. Не слід думати, що лікар спеціально «доводитиме» порожнину до розмірів, при яких показана установка зубної вкладки. У нашій клініці ми завжди застосовуємо найщадніші методики і намагаємося максимально зберегти живі тканини зуба.
Виготовлення. Зазвичай термін готовності конструкцій залежить від завантаженості зуботехнічної лабораторії, але, зазвичай, процес виготовлення займає близько 7 днів будь-якого виду вкладок.
Фіксація. Перед установкою вкладки порожнину зуба піддається піскоструминної обробки для створення адгезивної поверхні. Далі мікропротез закріплюється в порожнині композитним цементом, а місця виходу фіксуючого матеріалу шліфуються. Після цього проводиться перевірка оклюзійних контактів за допомогою артикуляційного паперу для створення багатоточкового контакту протезу із зубами-антагоністами.
Яка особливість виготовлення зубних вкладок?
Вкладку роблять у зуботехнічних лабораторіях по зліпках зуба та щелеп пацієнта, щоб вона максимально точно повторювала форму зубної порожнини та забезпечувала правильний контакт з іншими зубами, не порушуючи прикусу. Залежно від матеріалу конструкції для виготовлення застосовується певна технологія.
Якщо йдеться про керамічні вкладки, то спочатку методом пресування робиться фарфоровий каркас, а потім на нього пошарово наноситься керамічна маса. Металеві вкладки – відливають, а цирконієві виробляють методом цифрового моделювання та фрезерування із застосуванням інноваційної системи СAD/СAM. Композитні мікропротези виготовляються на основі гіпсової моделі зуба та полімеризуються за допомогою світла або нагрівання.
Які параметри якості має зубне протезування вкладками?
Якщо в процесі фіксації вкладки було порушено технологію, або пацієнт роками не проходив профілактичних оглядів, то на межі прилягання мікропротезу до тканин зуба може виникнути вторинний карієс. Тоді необхідно буде провести лікування та вилучення зубної вкладки. При цьому сама конструкція не стимулює виникнення карієсу. Щоб його уникнути, головне - не допустити технологічних неточностей у процесі установки, щоб показник щільності прилягання зубної вкладки із заповненням порожнини композитним цементом дорівнював 0,004 мікрона. Також важливо простежити за відсутністю країв, що нависають, для повноцінного естетичного та функціонального відновлення зуба.
Якщо вкладка встановлена правильно, вона не провокує підвищення чутливості зубів, а якщо ні, то зуб-антагоніст може почати реагувати на подразники через порушення прикусу.
У разі виникнення болю внаслідок таких ускладнень, як карієс, пульпіт або періодонтит, зубну вкладку необхідно розкрити та провести відповідне лікування. Після цього цей мікропротез необхідно буде замінити на новий.
Як довго служать зубні вкладки?
Необхідно регулярно приходити до стоматолога на профілактичні огляди для полірування меж прилягання вкладки та зняття зубного нальоту, тоді зубна вкладка прослужить довго. Але в будь-якому випадку в нашій клініці на протезування вкладками надається п'ятирічна гарантія, і якщо щось трапилося з реставрацією протягом гарантійного терміну, то ми обов'язково її замінимо.
Що робити, якщо через сильне руйнування зуба пломбу поставити вже не можна, а коронку – недоцільно, тому що зуб ще живий, і дуже важливо максимально зберегти його тканину? У таких випадках проводиться реставрація зубною вкладкою, яка виготовляється по зліпках у лабораторії та перевершує звичайну пломбу за естетичними та функціональними характеристиками.
Що таке зубна вкладка?
За своєю суттю зубна вкладка є великою пломбою. Тільки вона виготовляється не стоматологом у роті пацієнта, а в зуботехнічній лабораторії по індивідуальних зліпках. За рахунок цього конструкція точніше повторює форму порожнини та щільніше прилягає до тканин зуба, що мінімізує ризик появи карієсу на стику між вкладкою та зубом.
Вкладки, які використовуються замість пломб, часто плутають із зубними культевими вкладками. Це абсолютно різні конструкції. Почнемо з того, що зубна вкладка замість пломби – це реставраційний елемент коронкової частини зуба, а культова вкладка – технічний, оскільки вона є опорою для штучної коронки, коли зуб зруйнований більш ніж на 2/3.
Навіщо потрібні зубні вкладки у стоматології?
Цей тип реставрації використовують за конкретними показаннями. Зокрема, вкладкою відновлюють коронкову частину зуба в тому випадку, якщо вона зруйнована більш ніж на 1/3. При більшому ступені руйнування, коли поверхня зуба пошкоджена на 2/3, слід вдатися до встановлення зубної коронки. Відновити передні зуби вкладками неможливо, для цього є вініри або люмініри.
У чому переваги зубних вкладок?
Крім технології виготовлення, зубні протези у вигляді вкладок відрізняються від пломб за такими параметрами:
По-перше, вони набагато міцніші і довговічніші, ніж пломби. Наприклад, термін служби керамічної вкладки становить 20-25 років. Жодна пломба не здатна якісно виконувати свої функції протягом тривалого періоду. Вона швидше стирається, її необхідно міняти. Якщо цього не робити, через порушення її анатомічної форми прикус починає фіксуватися по-іншому, зуб уже не так ефективно пережовує їжу, пацієнту доводиться докладати додаткових зусиль, які негативно впливають на суглоби щелеп, провокуючи їх захворювання.
По-друге, зубне протезування керамічними вкладками надійно захищає зуб від подальшої руйнації, оскільки кераміка – міцний матеріал, який витримує будь-які жувальні та температурні навантаження. Це єдиний варіант відновлення зуба, який допомагає уникнути подальшого депульпування та покриття коронкою.
Які плюси та мінуси різних видів вкладок?
Багатьох пацієнтів цікавить, із чого роблять зубні вкладки. За матеріалом виготовлення вони поділяються на металеві (сплав кобальту та хрому), керамічні, цирконієві та композитні. У зв'язку з цим, плюси та мінуси зубних вкладок у стоматології – різні. Лікар разом із пацієнтом приймає рішення про вибір конструкції з того чи іншого матеріалу, керуючись особливостями кожного клінічного випадку окремо.
Керамічні
Найкращі – це керамічні зубні вкладки Е-max, які складаються практично з одних переваг. Вони найестетичніші та надійніші. Коефіцієнт їх стачиваемости - як у натуральних зубів. Крім того, у керамічних вкладок найщільніше прилягання до живих тканин зуба, таким чином ризик розвитку вторинного карієсу зводиться до мінімуму. Але один недолік у них все-таки є. Це досить висока ціна. Цирконієві вкладки - теж гідний вибір, вони дуже міцні, але зчеплення з тканинами зуба у них гірше, ніж у керамічних.
Композитні
Композитні вкладки зі звичайного пломбувального матеріалу – не такі міцні, як металеві, керамічні або цирконієві, але вони позбавлені таких недоліків, які притаманні пломбам, виготовленим безпосередньо у роті пацієнта.
Композитна зубна вкладка не просідає. Якщо замість неї поставити велику пломбу, вона не витримає навантаження і відриватиметься від живих тканин, створюючи напругу біля стінок зуба і провокуючи його руйнування або травму. Для зубної вкладки із композиту це абсолютно не характерно.
Композитні вкладки не викликають порушень прикусу та жувальних функцій. Вони виготовляються за індивідуальними зліпками з урахуванням антагоністів, тобто сусідніх зубів, з якими зуб, що відновлюється, вступає в контакт.
Металеві
Металеві зубні вкладки в нашій клініці застосовується тільки як тимчасовий варіант, тому що вони часто викликають у пацієнтів гальванізм, тобто реакцію на вплив гальванічних струмів, що виникають у ротовій порожнині. Це супроводжується металевим присмаком у роті, почуттям печіння, підвищеним слиновиділенням. Крім того, до мінусів металевих вкладок належить їхня погана адгезія з тканинами зуба, і, як наслідок, їхнє випадання. Серед плюсів даних реставрацій можна відзначити лише їхню міцність і гіпоалергенність матеріалу. Слід зазначити, що до появи кераміки були популярні аналогічні конструкції із золота – м'якого металу, який забезпечував щільніше прилягання.
Композитні вкладки мають особливий плюс, який, на жаль, відсутній у інших видів – їх можна відремонтувати в порожнині рота за допомогою композитних пломбувальних матеріалів, і вони продовжуватимуть успішно виконувати своє призначення. Тому вкладки з композиту встановлюють ще й у тих випадках, коли після ендодонтичного лікування каналів зуба немає впевненості у тому, що їх не доведеться перелікувати знову. При необхідності їх завжди можна розкрити та провести всі потрібні маніпуляції. Інші види вкладок ремонту не підлягають, тому що матеріали, з яких вони виготовляються, не мають адгезії з композитом.
Як відбувається встановлення зубної вкладки?
В основному подібні протези встановлюють на живі зуби, тому що якщо у зуба видалений нерв, або є така необхідність, значить, зуб сильно зруйнований і для відновлення потрібна вже не вкладка, а коронка. Установка зубної вкладки відбувається у чотири етапи:
Діагностика. Спочатку необхідно оглянути пацієнта та провести відповідні діагностичні процедури – зробити рентгенівські знімки та комп'ютерну томографію для отримання більш об'єктивного уявлення про клінічний випадок. Однак виявити необхідність встановлення вкладки та адекватно оцінити ступінь руйнування зуба можна лише після препарування порожнини.
Препарування. Багато пацієнтів вважають, що для зубної вкладки знадобиться серйозніше препарування зуба з видаленням великої кількості його тканин. Це не вірно. Зуб сточується настільки, наскільки це необхідно в залежності від його руйнування. Не слід думати, що лікар спеціально «доводитиме» порожнину до розмірів, при яких показана установка зубної вкладки. У нашій клініці ми завжди застосовуємо найщадніші методики і намагаємося максимально зберегти живі тканини зуба.
Виготовлення. Зазвичай термін готовності конструкцій залежить від завантаженості зуботехнічної лабораторії, але, зазвичай, процес виготовлення займає близько 7 днів будь-якого виду вкладок.
Фіксація. Перед установкою вкладки порожнину зуба піддається піскоструминної обробки для створення адгезивної поверхні. Далі мікропротез закріплюється в порожнині композитним цементом, а місця виходу фіксуючого матеріалу шліфуються. Після цього проводиться перевірка оклюзійних контактів за допомогою артикуляційного паперу для створення багатоточкового контакту протезу із зубами-антагоністами.
Яка особливість виготовлення зубних вкладок?
Вкладку роблять у зуботехнічних лабораторіях по зліпках зуба та щелеп пацієнта, щоб вона максимально точно повторювала форму зубної порожнини та забезпечувала правильний контакт з іншими зубами, не порушуючи прикусу. Залежно від матеріалу конструкції для виготовлення застосовується певна технологія.
Якщо йдеться про керамічні вкладки, то спочатку методом пресування робиться фарфоровий каркас, а потім на нього пошарово наноситься керамічна маса. Металеві вкладки – відливають, а цирконієві виробляють методом цифрового моделювання та фрезерування із застосуванням інноваційної системи СAD/СAM. Композитні мікропротези виготовляються на основі гіпсової моделі зуба та полімеризуються за допомогою світла або нагрівання.
Які параметри якості має зубне протезування вкладками?
Якщо в процесі фіксації вкладки було порушено технологію, або пацієнт роками не проходив профілактичних оглядів, то на межі прилягання мікропротезу до тканин зуба може виникнути вторинний карієс. Тоді необхідно буде провести лікування та вилучення зубної вкладки. При цьому сама конструкція не стимулює виникнення карієсу. Щоб його уникнути, головне - не допустити технологічних неточностей у процесі установки, щоб показник щільності прилягання зубної вкладки із заповненням порожнини композитним цементом дорівнював 0,004 мікрона. Також важливо простежити за відсутністю країв, що нависають, для повноцінного естетичного та функціонального відновлення зуба.
Якщо вкладка встановлена правильно, вона не провокує підвищення чутливості зубів, а якщо ні, то зуб-антагоніст може почати реагувати на подразники через порушення прикусу.
У разі виникнення болю внаслідок таких ускладнень, як карієс, пульпіт або періодонтит, зубну вкладку необхідно розкрити та провести відповідне лікування. Після цього цей мікропротез необхідно буде замінити на новий.
Як довго служать зубні вкладки?
Необхідно регулярно приходити до стоматолога на профілактичні огляди для полірування меж прилягання вкладки та зняття зубного нальоту, тоді зубна вкладка прослужить довго. Але в будь-якому випадку в нашій клініці на протезування вкладками надається п'ятирічна гарантія, і якщо щось трапилося з реставрацією протягом гарантійного терміну, то ми обов'язково її замінимо.
ЗАЛИШИЛИСЯ ПИТАННЯ?
Заповніть форму нижче і наш менеджер зв'яжеться з Вами та відповість на всі запитання.